Josef Hejna

Braňme čápy

12. 08. 2017 12:00:00
Vím, je to už i tak velmi chráněný druh ptactva. Důstojný a vznešený, čapí hnízda bývají trochu i znakem. Když za komínem úhledného domu vládne rodina těch bílých krasavců...

Útulným úložnám za slámy a větviček se říkává čapí hnízdo a jedno takové prý po léta bývalo v kraji mého srdce i dětství, kousek od Olbramovic. Kousek dál k Vltavě byl kraj prý z nejkrásnějších v Čechách, zejména pokud ho nerušily umělé rybníky, zvané přehrady. Orlík, Kamýk, Slapy... Nebyl už to kraj jihočeských rybníkářů, i když Krčín končil svou životní pouť v nedalekých Sedlčanech. I o tom kraji asi platila krásná definice mého oblíbeného básníka.

Brázd hnědí dumavou

a přeslic tichým váním

ten kraj se obléká...

Když jsem kdysi jezdíval autobusem přes Olbramovice, potkával jsem dost všední socialistickou vesničku, myslím, že i s charakteristickým rybníčkem a určitě i funkční hospodou, ale čápi tudy tenkrát ještě nelétali. Nikdy jsem tam nevystupoval, neposoudím.

Přilétla ovšem jiná honorace. Luxusní Čapí hnízdo a jeho realizace byl jistě nápad dobrý a možná i společensky prospěšný. Ale!!!

Těch padesát milionů podvodné dotace už mu nikdo neodpáře a agent Bureš se může vztekat sebevíc. Možná by takovou nahrávku na smeč využili i mnozí jiní, možná to ani není trestný čin, jenom větší podvod, ale švindl je to nesporně. Švindl trochu hokynářský a nedůstojný právě špínou, kterou agent Bureš podstatu toho švindlu zakrývá. Každý z nás asi někdy nějak uklouzl. Někdo v korunách, jiný v milionech.

Ovšem agent Bureš s korupcí bojuje. Občas i s pomocí bývalých agentů StB, pod jejichž korouhev prý také patřil.

Není to příjemný pohled na špínu, která se převaluje krásnou středočeskou krajinou mého dětství. Chatrnou paměť našich politiků už asi nevylepšíme, počkejme, jak uspějí příslušné státní orgány.

Ovšem braňme ty čápy...

Zvyšte článku karmu!
Autor: Josef Hejna | | karma: 15.23 | přečteno: 322 ×
Facebook Twitter Google Plus

Diskuse

Vstoupit

V diskusi je 30 příspěvků.
Poslední z 13. 8. 2017, 14:23

Poslední články autora
PŘEJÍT NA ÚVODNÍ STRÁNKU iDNES.cz